مدیریت استرس برای یک خانواده سالم
آذر , 1398
تنهایی پرهیاهو
فروردین , 1399

اهمیت سلامت جنسی


سلامت جنسی بخش بزرگی از زندگی است. این بیماری می تواند تأثیر بگذارد و تحت تأثیر دیگر جنبه های بهداشتی باشد. این شامل سلامت جسمی ، روحی ، عاطفی و اجتماعی است. در داشتن سلامت جنسی خوب بدان معنی هستید که نسبت به خود و دیگران به خوبی آگاه باشید ، مراقب باشید و به آنها احترام بگذارید. این همچنین به معنای لذت بردن از رابطه جنسی به روشی است که شما با آن راحت هستید.

مسیر بهزیستی

تحصیلات

بیشتر افراد در مورد جنسیت و رابطه جنسی زود هنگام یاد می گیرند. ممکن است با والدین ، ​​خواهر و برادر ، معلمان یا مربیان گفتگو داشته باشید. یا ممکن است آن را به تنهایی کشف کنید. شما در مورد جنسیت و دستگاه تناسلی می آموزید. شما می دانید که رابطه جنسی و خطرات ناشی از آن چیست. خطرات شامل حاملگی ، عفونتهای مقاربتی (STI) و سوء استفاده جنسی است. یادگیری هر چه بیشتر در مورد رابطه جنسی بسیار مهم است. هرچه آگاه تر باشید ، آمادگی بیشتری برای انتخاب مناسب دارید.

ایمنی

روش های بسیاری برای محافظت از سلامت جنسی و مراقبت از خود وجود دارد. پرهیز تنها راه ۱۰۰٪ برای جلوگیری از بارداری و ابتلا به بیماری فشار خون مغزی است. این به معنای نداشتن رابطه جنسی واژن ، مقعد و دهان است.

اگر تصمیم دارید که از نظر جنسی فعال باشید ، ممکن است بخواهید نوعی کنترل تولد را در نظر بگیرید. انواع مختلفی شامل کاندوم ، قرص ، پچ ، شات ، ایمپلنت ، دیافراگم یا دستگاه داخل رحمی (IUD) است. اینها می توانند به جلوگیری از بارداری ناخواسته کمک کنند. کاندوم تنها روشی برای کمک به جلوگیری از STI است.

قبل از شروع رابطه جنسی با پزشک خود مشورت کنید. آنها در مورد ایمنی ، خطرات و پیشگیری بیشتر با شما صحبت خواهند کرد. آنها می توانند به هر سؤالی که در مورد سلامت جنسی دارید ، پاسخ دهند. آنها همچنین می توانند نوعی از کنترل تولد را تجویز کنند.

برخی از افراد مشکلات جنسی یا محدودیت هایی دارند. برخی داروها و شرایط خاص باعث کاهش میل و عملکرد می شوند. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) یا عوارض جانبی مانند درد از رابطه جنسی با پزشک خود مشورت کنید.

ارتباطات

بخش دیگر سلامت جنسی ارتباط است. در مورد رابطه جنسی با پزشک ، والدین یا بزرگسالانی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید. بهتر است با سؤالات و نگرانی ها صادق باشید.

همچنین باید با شریک زندگی مورد علاقه خود مستقیم و واضح باشید. در مورد انتظارات خود صحبت کنید و مرزها را تعیین کنید. اجازه ندهید که او یا سایر همسالان شما را تحت فشار قرار دهد. شما فقط باید کارهایی را انجام دهید که موافق یا رضایت دارید. کاری را انجام دهید که نمی خواهید انجام دهید یا این باعث ناراحتی شما می شود. اگر خود را در چنین شرایطی پیدا کردید ، به شخص بگویید “نه”. پس اوضاع را رها کنید و به کسی بگویید که به آن اعتماد دارید. آنها در صورت نیاز می توانند از شما محافظت کرده و از شما کمک کنند.

اگر به شما STI تشخیص داده شده است ، باید به شریک جنسی (جنسی) خود بگویید. آنها ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. هرچه شرکای بیشتری داشته باشید ، خطر ابتلا به STI را بیشتر می کنید. درمان می تواند به درمان یا تسکین علائم برخی از STI ها کمک کند.

چیزهایی که باید در نظر بگیرند

طبیعی است که سلامتی جنسی شما با افزایش سن تکامل یابد. برای سالم ماندن ، بهتر است مرتباً بر افکار ، احساسات و احساسات خود تأمل کنید. انجام این کار از قبل شما را برای برخوردهای جنسی آماده می کند.

سلامت جنسی چیزی نیست که شما باید خود به خود مدیریت کنید. این چیزی است که شما باید در مورد آن صحبت کنید با افرادی که به آنها اعتماد دارید یا دوست دارید. می توانید در مورد آنچه ایمن در نظر گرفته می شود صحبت کنید و خطرات برخی اقدامات چیست. شما باید درک کنید که رضایت چیست و گفتن “نه” اشکالی ندارد.

اگر فکر می کنید باردار هستید ، دچار فشار خون مغزی جنسی شده اید یا مورد سوء استفاده قرار گرفته اید ، فوراً به دنبال کمک باشید. برای بارداری و STI ، یک پزشک می تواند آزمایش را برای تأیید انجام دهد. آنها می توانند اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند و در مورد گزینه های شما بحث کنند. برای سوءاستفاده ، پزشک می تواند آزمایشات را انجام داده و معالجه را ارائه دهد. یک افسر پلیس یا وکیل می تواند کمک های حقوقی ارائه دهد. شما همچنین ممکن است بخواهید یک مشاور را ببینید ، که می تواند پشتیبانی عاطفی را ارائه دهد.

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

  • چگونه می دانم که آیا من آماده رابطه جنسی هستم؟
  • خطرات رابطه جنسی چیست؟
  • اگر تصمیم به برقراری رابطه جنسی دارم ، آیا باید در کنترل تولد باشم؟
  • چگونه می توانم رابطه جنسی ایمن داشته باشم؟
  • آیا واکسن هایی وجود دارد که قبل از رابطه جنسی باید دریافت کنم؟
  • من سکس داشتم ، اما اکنون آرزو می کنم که چنین نبوده است. چه می توانم بکنم؟
  • از کجا می توانم بدانم که در سلامت جنسی ضعیف هستم؟
  • اگر نگران سلامتی جنسی خودم هستم ، چه کاری باید انجام دهم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× رزرو وقت