نوروفیدبک (ورزش مغز)

مراقبت از سلامت روان
مراقبت از سلامت روان
فروردین , 1399

نوروفیدبک (ورزش مغز)

نوروفیدبک

نوروفیدبک

خود تنظیمی مغز

آیا تا به حال فکر کرده ايد کاش مي‌شد درون مغزتان را هم در آينه مي‌ديديد و نقص‌هاي آن را برطرف مي‌نمودید تا به بهترين شکل، کار خود را انجام دهد. متخصصان مي‌گويند اين کار شدني است . نوروفيدبک فرد را قادر به ديدن دنياي درون مغز مي کند ومانند آینه ای است که عملکرد مغزمان را که به طور عادی از آن آگاه نیستیم به نمایش در می آورد و به ما می آموزد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت امواج مغزی به دست آوریم و از این اطلاعات جهت تنظیم فعالیتهای مغزمان استفاده کنیم.
در اين روش فرد در مقابل يک مانيتور نشسته وسنسورهايي كه الكترود ناميده مي‌شوند بر روي پوست سر او قرار مي‌گيرند و از این طریق امواج مغزي دريافت و به کامپيوتر هدايت شده و در غالب يک بازي کامپيوتري يا فيلم ويدئويي به او نشان داده میشود . فرد با ديدن امواج مغزي خود روي صفحه مانيتور بدون استفاده از دست, مي تواند به تنظيم و کنترل آنها بپردازد

کاربردهای درمان تکنولوژیک نوروفیدبک:

✔️ تقویت مهارتهای شناختی (هوش)
✔️ بهبود تمرکز و حواسپرتی
✔️بهبود مشکلات انگیزشی
✔️خط اول درمان بیش‌فعالی/نقص توجه (AD/HD)
✔️ درمان اضطراب و اختلالات اضطرابی
✔️ درمان افسرگی
✔️ درمان وسواس (کاهش چسبندگی افکار وسواسی)
✔️ درمان بیماری های روان تنی
✔️ درمان ناتوانی یادگیری (LD)
✔️ درمان اختلالات خواب
✔️ درمان دردهای مزمن
✔️ درمان سردرد و دردهای میگرنی
✔️ درمان تیک
✔️ کاهش ولع مصرف در سوءمصرف کنندگان مواد
✔️ افزایش توانایی های ذهنی در افراد سالم.

مزیت درمان نوروفیدبک نسبت به دارو درمانی چیست؟؟

• نداشتن عوارض جانبي و اثرات سوء برخي داروها
• داشتن اثرات درماني پايدار
• بهبود بيماري در مواردي که دارودرماني تنها علائم را موقتا از بين ميبرد، مانند اضطراب ، وسواسهاي شديد، افسرده خويی و.. .
• تنظيم کلیه فعاليتهاي مغزی

در حقيقت داروها به عنوان يك ماده خارجي سعي در تنظيم فعاليتهاي مغز دارند. بنابراين با قطع آنها، نظم ايجاد شده در مغز نيز از بين ميرود و مغز مجدداً براي اينكه تنظيم خود را به دست آورد نيازمند داروست. در حاليكه هدف نوروفيدبك آموزش خودتنظيمي به مغز است و سعي دارد به مغز ياد دهد كه چگونه خود را تنظيم كند. در نتيجه پس از درمان با نوروفيدبك، مغز با مواجهه با مشكلات جديد و خارج شدن از نظم خود، نيازمند ماده دارويي خارجي نميباشد چرا كه ميتواند از طريق فرايند خودتنظيمي، نظم جديد خود را بدست آورد.

مهترین مزیت این درمان که نقطه تمایز اش بادیگر درمان هاست : توانمند شدن مغر در خودتنظیمی خود از طریق اموزش در طول دوره درمان بدون دخالت هیچ ماده خارجی (مانند دارو) است.

نویسنده : فاطمه شریف عسگری
روان شناس بالینی و نوروتراپیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× رزرو وقت