والدین بداخلاق کودکان دروغگو خواهند داشت
بهمن , 1395
عصبانیت پشیمانی موسسه راز تحول خانواده
پشیمانی
اسفند , 1395

چاکراها و مراکز انرژی

چاکراها و مراکز انرژی - موسسه راز تحول خانواده

چاکراها و مراکز انرژی - موسسه راز تحول خانواده

چاکرا ها یا مراکز انرژی در حال چرخش، بخش های بسیار مهمی از کالبد انرژی هستند. همانند کالبد فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر تشکیل شده، کالبد انرژی نیز دارای چاکرا های اصلی و فرعی و چاکرا های بسیار کوچک است. چاکرا های اصلی، مراکز انرژی در حال چرخشی هستند که به طور معمول سه تا چهار اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می کنند و به آن ها انرژی می دهند.
چاکراهای اصلی، درست مانند نیرو گاه هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تأمین می کنند، اگر این نیرو گاه ها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعف یا بیمار می شوند؛ زیرا برای درست کار کردن، انرژی حیاتی کافی ندارند. قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و ریز چاکرا ها کم تر از یک اینچ قطر دارند. چاکرا های فرعی و ریز چاکراهای بخش های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آن ها انرژی می دهد. چاکرا ها در داخل کالبد فیزیکی نفوز می کنند و در ورای آن نیز امتداد می یابند. چاکرا ها چند وظیفه مهم بر عهده دارند :
1ـ جذب، گوارش و توزیع پرانا در بخش های مختلف بدن به عهده آنهاست.
2ـ کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن تمام کالبد جسمانی و بخش ها و اعضای مختلف آن را بر عهده دارند. غدد درون ریز را تحریک یا مهار می کنند. تعداد زیادی از نا خوشی ها تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکرا ها هستند.
3ـ بعضی ازچاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاصی ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاصی شود.
برای مثال چاکرا های کف دست برای فعال کردن، آسان ترین و امن ترین چاکرا ها هستند. چاکرا هایی در مرکز کف دست ها قرار گرفته اند و با فعال کردن آن ها فرد می تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن منظم بر روی آن ها به سادگی انجام می شود.

یازده چاکرای اصلی

1- چاکرای قاعده ای
این چاکرا در قاعده ستون فقرات یا ناحیه دنبالچه قرار دارد و کالبد فیزیکی قابل رؤیت را تنظیم کرده به آن انرژی می دهند. تنظیم و تأمین انرژی دستگاه های اسکلتی و عضلاتی، ستون فقرات، خون سازی و کیفیت آن، غدد فوق کلیوی، بافت های بدن، اعضای داخلی و اندام های تناسلی بر عهده آن است. این چاکرا همچنین بر دمای بدن، انرژی حیاتی عمومی و رشد شیر خواران و کودکان تأثیر می گذارد. اختلال در عملکرد این چاکرا باعث ایجاد ورم مفاصل، نا خوشی های ستون فقرات، اختلالات خونی، سرطان استخوان، آلرژی، اختلالات رشد، انرژی حیاتی پایین و ترمیم آهسته زخم و شکستگی استخوان می شود. افرادی با چاکرای قاعده ای بسیار فعال معمولا قوی هیکل و سالم اند. در حالی که فعالیت کم این چاکرا باعث ضعیف و شکننده شدن فرد می شود. در افراد پیر معمولا انرژی این چاکرا کاهش یافته است. از این رو بدن این افراد ضعیف و کوچکتر می شود. ستون فقرات حالت خمیده پیدا می کند و ورم مفاصل پیشرفت می نماید. چاکرای قاعده ای شبیه ریشه درخت است. اگر ریشه ضعیف باشد، درخت نیز ضعیف می گردد و اگر این چاکرا به شدت ضعیف باشد بدن نیز بسیار ضعیف خواهد شد. نام دیگر آن چاکرای ریشه است.
2- چاکرای جنسی
این چاکرا در ناحیه زهار قرار گرفته و تنظیم و تأمین انرژی اعضای تناسلی و مثانه را بر عهده دارد. اختلاف در عملکرد آن باعث بروز مشکلات تناسلی می شود. چاکرا های آجنا، گلو و قاعده ای تأثیرات نیرومندی بر آن دارند و اختلال در عملکرد هر یک از آن ها می تواند باعث بروز اختلال در عملکرد این چاکرا شود.
3- چاکرای منگ مین
این چاکرا پشت ناف قرار گرفته، به عنوان ایستگاه پمپاژ ستون فقرات عمل می کند و مسئول بالا فرستادن انرژی پرانیک لطیفی است که از چاکرای قاعده ای می آید این چاکرا، کلیه ها و غدد فوق کلیوی را تنظیم و انرژی آن ها را تأمین می کند. تنظیم فشار خون نیز بر عهده این چاکراست. اختلال در عملکرد آن با بیماری های کلیوی، انرژی حیاتی پایین، فشار خون بالا و مشکلات ناحیه کمری همراه است. انرژی دادن به به این چاکرا در شیر خواران، کودکان، زنان بار دار و سالخوردگان ممنوع است. زیرا امکان دارد نتایج معکوس به همراه داشته باشد اندازه ی این چاکرا 1.2 تا 1.3 اندازه ی سایر چاکرا های اصلی و درمان آن فقط می تواند توسط شفاگر پرانیک پیشرفته انجام شود. چاکرا های جنسی و منگ مین تنظیم و تأمین انرژی دستگاه ادراری را بر عهده دارند.
4- چاکرای نافی
این چاکرا بر روی ناف قرار دارد و روده کوچک و بزرگ و آپاندیس را تنظیم و انرژی آن ها را تأمین می کند. چاکرای نافی بر انرژی حیاتی عمومی فرد نیز تأثیر می گذارد. اختلال در عملکرد آن با یبوست، ورم آپاندیس و زایمان سخت، انرژی حیاتی و سایر بیماری های مربوط به روده ها همراه است. لغت «کی» به طور عام برای نشان دادن انرژی های لطیف به کار برده می شود که به معنی پرانای هوا، پرانای زمین، پرانای قرمز و سایر انواع پرانا نیز به کار رفته است. همچنین این لغت برای انرژی خاصی که توسط چاکرای نافی تولید می شود هم به کارمی رود و هم به آن «کی زندگی بخش» می گویند.کی زندگی بخش کاملا با پرانا یا انرژی حیاتی تفاوت دارد و بر حسب توانایی خود در جذب، توزیع و همگون سازی پرانا تأثیر می گذارد. در شرایط جوی نا مساعد میزان پرانای هوا به شدت کاهش می یابد و افرادی که «کی زندگی بخش» کمتری دارند در جذب پرانای هوا دچار مشکلات بیش تری می شوند. بنابراین در مقایسه با افراد معمولی احساس خستگی بیش تری می کنند. بدن، مواد مغذی را از طریق خوردن و آشامیدن به دست می آورد. و طی فرآیند هایی در غدد درون ریز هورمون می سازد. غذا، آب و آب میوه ها حاوی انواع مختلفی از انرژی پرانیکی هستند که توسط کالبد انرژی جذب می شود. هورمون هایی که توسط بدن ساخته می شوند نیز حاوی «کی زندگی بخش» هستند که کالبد انرژی را تولید می کند. «کی زندگی بخش» که توسط چاکرای نافی ساخته می شود به رنگ طلایی است.
5- چاکرای طحالی
چاکرای طحالی جلویی در سمت چپ شکم و بین چاکرا های شبکه خورشیدی جلویی و نافی قرار دارد. این چاکرا در بخش میانی آخرین دنده سمت چپ قرار گرفته است. چاکرای طحالی پشتی، درست در پشت چاکرای طحالی جلویی واقع شده و اندازه آن 1.2 تا 1.3 سایر چاکراهای اصلی است. چاکرای طحالی کنترل و تأمین انرزی طحال را بر عهده دارند. طحال، خون را از عوامل میکروبی تصفیه می کند. همچنین تخریب سلول های فرسوده خونی بر عهده طحال است. این چاکرا محل اصلی ورود پرانای هوا یا گویچه های انرژی حیاتی هوا است. پرانای هوا توسط این چاکرا هضم شده، بین سایر چاکرای اصلی و در تمام بدن توزیع و انرژی ان ها را تأمین می کند. چاکرای طحالی آشکارا در سلامت عمومی انسان نقش حیاتی بازی می کند. با ضعیف شدن این چاکرا کالبد جسمانی ضعیف می شود و سطح انرژی پرانیک بدن پایین می آید. انرژی دادن به چاکرای طحالی شیر خواران و اطفال کار عاقلانه ای نیست زیرا ممکن است با انباشتگی پرانا، باعث غش کردن کودک شود. در صورت بروز این اتفاق باید بلافاصله جارو کردن عمومی انجام شود. همچنین انرژی دادن به چاکرای طحالی بیمارانی که فشار خون بالا و یا سابقه فشار خون بالا دارند عاقلانه نیست زیرا می توانند باعث افزایش فشار خون بیمار شود. با تمام این اوصاف چاکرای طحالی برای درمان بیمارانی که به شدت ضعیف یا از انرژی تخلیه شده اند مورد استفاده قرار می گیرد. در بیماران مبتلا به عفونت شدید درمان چاکرای طحالی باعث تسریع بهبودی می شود. فقط درمانگران پیشرفته مجازند به این چاکرا انرژی دهند.
6- چاکرای شبکه خورشیدی
شبکه خورشیدی دارای دو چاکرا می باشد که یکی در ناحیه شبکه ی خورشیدی یا فضای خالی بین دنده ها قرار گرفته و چاکرای شبکه ی خورشیدی جلویی نامیده می شود. دیگری در پشت بوده و چاکرای شبکه خورشیدی پشتی نامیده می شود. این چاکرا دیافراگم، لوزا لمعده، کبد، معده و تا حدودی روده کوچک و بزرگ، آپاندیس، ریه ها و قلب و سایر قسمت های بدن را تنظیم و انرژی آن ها را تأمین می کند. همچنین به طور غیر مستقیم از طریق کبد سطح کلسترول خون را تنظیم می کند، در نتیجه بر وضعیت قلب نیز اثر می گذارد. چاکرای شبکه ی خورشیدی، مرکز تصفیه انرژی است. انرژی های ظریف چاکرا های پایین تر و بالا تر از خلال این چاکرا عبور می کند. انرژی تمامی کالبد انسان توسط این چاکرا تأمین می شود. انباشتگی پرانیک این چاکرا به ندرت آن هم زمانی رخ می دهد که بدن پاکسازی کامل اولیه، انرژی زیادی به آن داده شود. در این گونه موارد فلج نسبی دیافراگم رخ می دهد، که باعث تنگی نفس می شود. پرانای انباشته شده را باید فورا برداشت این چاکرا تنظیم سیستم حرارت بدن را نیز بر عهده دارد. اختلال در عملکرد این چاکرا با تظاهراتی مانند دیابت، زخم، یرقان، مشکلات قلبی و سایر گرفتاری های عضوی همراه است. چاکرای شبکه ی خورشیدی و چاکرای نافی تنظیم و تأمین انرژی دستگاه گوارش را بر عهده دارند.
7- چاکرای قلب
چاکرای جلویی قلب در مرکز قفسه ی سینه قرار گرفته و تنظیم و تأمین انرژی قلب، غده ی تیموس و دستگاه گردش خون را بر عهده دارد. اختلال عملکرد چاکرای جلویی با بیماری های قلب و سیستم گردش خون همراه است.چاکرای شبکه خورشیدی نسبت به عواطف، فشار ها و کنش های روانی بسیار حساس است و بر قلب فیزیکی و چاکرای جلویی قلب اثرات نیرومندی دارد. اختلال عملکرد چاکرای شبکه خورشیدی ممکن است باعث ایجاد اختلال در چاکرای جلویی قلب و قلب فیزیکی شود. چاکرای جلویی قلب از تریق چند کانال انرژی بزرگ با چاکرای جلویی شبکه ی خورشیدی ارتباطی نزدیک دارد و انرژی آن را تا حد قابل ملاحظه ای تأمین می کند. بیمارانی که مشکلات قلبی دارند، معمولا دچار اختلال چاکرای شبکه ی خورشیدی هم می باشند. چاکرای پشتی قلب درست در پشت قلب قرار گرفته و نقش اصلی آن را تأمین و تنظیم انرژی ریه ها و تا حدود کمتری قلب و غده تیموس است. اختلال عملکردی این چاکرا با مشکلات ریوی مانند آسم، سل و غیره تظاهر می یابد. انرژی دادن به قلب باید از طریق چاکرای پشتی قلب انجام شود. انرژی دادن به چاکرای جلویی قلب باعث انتقال سریع و مستقیم انرژی به قلب فیزیکی می شود. انرژی پرانیک، تمایل دارد به صورت موضعی باقی بماند و به همین جهت به آسانی به سایر نقاط بدن انتشار پیدا نمی کند. از این رو احتمال انباشتگی پرانیک شدید قلب وجود دارد. بنابراین انرژی دادن به چاکرای جلویی قلب برای زمان طولانی عاقلانه نیست. شفاگران پرانیک پیشرفته، ازچاکرای پشتی قلب برای انرژی دادن استفاده می کنند که اثر موضعی بر قلب فیزیکی نداشته و انرژی پرانیک اضافی به ریه ها و سایر قسمت های بدن جریان پیدا می کند. از این چاکرا برای انرژی دادن به تمام بدن استفاده می شود.
8- چاکرای گلو
این چاکرا در مرکز گلو قرار گرفته و تنظیم و تأمین انرژی گلو، غدد تیروئید و سیستم لنفاوی را بر عهده دارد و تا حد قابل ملاحظه ای بر چاکرای جنسی هم اثر می گذارد. اختلال عملکردی این چاکرا منجر به بیماری های مربوط به گلو مانند گواتر، گلو درد، خناق، آسم، نازائی و غیره می شود.
9- چاکرای آجنا
این چاکرا در ناحیه بین ابرو ها قرار گرفته، تنظیم و تأمین غده هیپوفیز، غدد درون ریز و تا حد زیادی مغز را بر عهده دارد. آجنا را چاکرای Master هم می نامند، زیرا هدایت و تنظیم سایر چاکرا های اصلی و غدد درون ریز و نیز اعضای حیاتی را بر عهده دارد. آجنا بر چشم ها و بینی هم اثر می گذارد. اختلال در عملکرد آن باعث ایجاد بیماری های وابسته به غدد درون ریز مانند بیماری قند خون می شود. برای درمان این بیماری، درمان چاکرای شبکه خورشیدی که لوزالمعده را تنظیم می کند و نیز آجنا، هر دو لازم است. انرژی دادن به این چاکرا باعث انرژی گرفتن تمام بدن می شود. مکانیسم عمل آجنا با چاکرای تاج و پیشانی متفاوت است. بر خلاف اثر قیفی معمول با انرژی دادن به چاکرای آجنا سایر چاکرا ها با توالی خاص و سریعی، درخشان می شوند و در نتیجه تمام بدن انرژی می گیرد. به همین دلیل است که در شفای الهی، شفا گر با کف دست یا انگشتان، چاکرای تاج یا پیشانی یا آجنای بیمار را لمس می کند. سرازیر کردن مقادیر زیاد پرانا به داخل سر بیمار باعث اختلال هوشیاری می شود. چاکراهای آجنا، گلو، پشتی قلب وشبکه خورشیدی تنظیم و تأمین انرژی دستگاه تنفسی را بر عهده دارند.
10- چاکرای پیشانی
این چاکرا در مرکز پیشانی قرار دارد. غدد پینه آل (صنوبری) و سیستم عصبی را تنظیم و انرژی آنها تأمین می کند. اختلال در عملکرد این چاکرا با اختلال حافظه، فلج وصرع همراه است و تمام بدن را غرق پرانا می کند.
11- چاکرای تاج
در فرق سر قرار دارد و تنظیم و تأمین انرژی غده پینه آل، مغز و تمام بدن را بر عهده دارد. یکی از نقاط اصلی ورود پراناست. با انرژی دادن به این چاکرا تمام بدن انرژی می گیرد. این کار شبیه ریختن آب درون یک قیف است که باعث می شود تمام بدن از پرانا لبریز شود. بعضی از شفاگران، حتی اگر عضو مبتلا جای دیگری باشد، به این چاکرا انرژی می دهد. اختلال در عملکرد این چاکرا ممکن است با بیماری های مربوط به غده پینه آل و مغز و همچنین با بیماریث های جسمی یا روانی تظاهر کند. چاکراهای تاج و پیشانی سایر چاکراها را هماهنگ و طبیعی می کنند. این دو چاکرا با اثری مشابه اثر غده پینه آل، باعث هماهنگی و فعالیت طبیعی سایر غدد درون ریز بدن می شوند. تحقیقات علمی جدید نشان می دهد که غده پینه آل با فرآیند های سالخوردگی در ارتباط است. چاکرای تاج، پیشانی، آجنا، پشتی قلب، شبکه خورشیدی، ناف، طحال، قاعده ای، دست ها و پا ها می توانند به تمام بدن انرژی بدهند. انرژی دادن به یک بخش آسیب دیده را می توان به طور مستقیم، یا از طریق نزدیک ترین چاکرا انجام داد. با این حال بعضی از شفا گران از چاکرا های دورتر استفاده می کنند. مثلا برای درمان مشکلات شکم یا قلب به چاکرای تاج یا آجنا انرژی می دهند.

بنابراین میتوان این گونه استنباط کرد که:
هر چند برای درمان یک نوع بیماری روش های احتمالی بسیار زیادی وجود دارد، اما اصول بنیادی یکسانند:
پاکسازی و انرژی دادن. نقاط طب سوزنی و چاکرا ها دروازه هایی هستند که پرانا از خلال آن ها به آسانی به داخل یا خارج جریان پیدا می کند. با انرژی دادن به نزدیک ترین چاکرا، پرانای انتقال یافته به طور مستقیم و به سادگی در دسترس منطقه ی آسیب دیده قرار می گیرد، در حالی که انرژی دادن مستقیم به منطقه ضایعه دیده به دلیل اعمال اثر فیلتری بر روی پرانا، به زمان و میزان پرانای بیشتری نیاز دارد. برای انرژی دادن به تمامی بدن معمولا از چاکرای شبکه خورشیدی استفاده می شود. زیرا این چاکرا در مجاورت بسیاری از اعضای مهم بدن و در مرکز تنه که حاوی اعضای اصلی زیادی است قرار گرفته است. هنگام انرژی دادن به چاکرای شبکه خورشیدی باید آرام و آهسته عمل کرد. در غیر این صورت احتمال بروز تنگی نفس وجود دارد.


بسیاری از کتاب های قدیمی علوم باطنی، به وجود 7 چاکرا یا کمتر عقیده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× رزرو وقت